S blížiacim sa koncom školského roka sa už tradične organizujú školské exkurzie a výlety pre našich žiakov, aby sa im spestrilo vyučovanie a aby žiaci získali popri tradičnom vyučovaní aj interaktívne zážitky.
Pre žiakov 4., 5. a 6.ročníka sme s pani učiteľkou Mgr. Borošovou, zorganizovali exkurziu s prírodovedným zameraním na ďaleký východ našej republiky, do Starej Ľubovne, aby sa mohli žiaci „stratiť“ v najväčšom bludisku v Strednej Európe. Pomerne dlhú cestu do Starej Ľubovne zvládli žiaci pomerne dobre s jednou prestávkou v Ivachnovej. Po ceste sa žiaci oboznamovali s geografickými zaujímavosťami, mestami, pohoriami, riekami, či inými pútavými príhodami. Žiaci videli naživo lyžiarske stredisko Donovaly, či skoro vyschnutú Liptovskú Maru. Odmenou za dlhú cestu bolo nádherné počasie a krásne výhľady na štíty Vysokých Tatier- Lomnický štít, Gerlachovský štít. Do cieľa našej cesty sme dorazili podľa predpokladaného itineráru.
Viktóriine záhrady s bludiskom Čertova skala pri Starej Ľubovni majú rozlohu viac ako 11 000 m2. Bludisko Čertova skala je s rozlohou 6400 m2. Najväčšiu časť záhrad tvorí bludisko, okolo ktorého je chodník lemovaný záhonmi kvetov, bylín a rôznych rastlín. V bludisku sme si mohli oddýchnuť na drevených vyrezávaných lavičkách pod starodávnymi lampami, ktoré záhradám dodávajú tú správnu romantickú atmosféru.
Bludisko Čertova skala ani zďaleka nebolo len o nájdení tej správnej cesty von, ale každý žiak sa v bludisku stal učňom, a len tí najchytrejší mohli získať titul Ľubovnianskeho rytiera alebo Ľubovnianskej dámy.
Bludisko bolo rozdelené na 9 častí, každú z nich obýval jeden z deviatich majstrov, ktorí kreatívnymi úlohami učňom odovzdávali svoje skúsenosti a pomáhali im nájsť cestu do stredu bludiska, kde ich za odmenu čakal krásny výhľad na Ľubovniansky hrad z vyhliadkovej veže – Čertovej skaly. Majstrami boli drevené sochy, postavy z povesti o Čertovej skale, ktorá rozprávala príbeh o tom, ako sa musel budúci hradný pán kvôli výstavbe hradu naťahovať s diablom – ten naňho chcel neskôr hodiť balvan, ktorý sa v podobe skalnej ihly nachádza na brehu rieky Poprad neďaleko obce Chmeľnica. Jeho abstraktnou kópiou je vyhliadková veža v strede bludiska. Naši žiaci sa ujali týchto úloh veľmi odhodlane a zodpovedne. Úlohy plnili v menších skupinkách a očividne ich to bavilo. Keďže úlohy, teda tajničku vyriešili všetci, boli odmenení dekrétom Ľubovnianskej dámy/ Ľubovnianskeho rytiera.
Ďalšia naša cesta smerovala na Ľubovniansky hrad. Po krátkom vystúpení k hradnej bráne sme sa ocitli na nádvorí krásneho hradu a so sprievodcom sme sa mohli pustiť do prehliadky. Vznik Ľubovnianskeho hradu je kladený do druhej polovice 13. storočia, resp. na začiatok 14. storočia. Hrad vznikol ako hraničný strážny hrad, chrániaci obchodné cesty do Poľska.
V zachovanej časti hradu sa nachádza múzeum, súčasťou ktorého sú: historická expozícia, expozícia dobového nábytku a chladných zbraní a expozícia zoznamujúca návštevníkov so životom a rodokmeňom posledných majiteľov hradu – rodu Zamoyských. V roku 1768 tu bol väznený Móric Beňovský. Na hrade je aj výstavná miestnosť, kde sú každoročne výstavy počas sezóny. Správcom hradu je Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni. S niektorými žiakmi sme vystúpili na vysokú hradnú vežu, z ktorej sme si mohli vychutnať krásne výhľady.
Po krátkom nanukovom občerstvení a zakúpení tradičných suvenírov sme sa presunuli k autobusu a mohli sme sa vypraviť na spiatočnú cestu domov.
Samozrejme, že žiadny výlet sa nemôže zaobísť bez krátkej prestávky v nákupnom centre alebo v McDonalde, aby si žiaci mohli pomíňať svoje usporené vreckové. Tentoraz sme si takúto prestávku urobili v Liptovskom Mikuláši. Dievčatá si pokúpili módne doplnky, chlapci zase jedlo alebo športové potreby. Po cca hodinovej prestávke sa šťastne vrátili do autobusu a všetci spokojní sme sa usadili a pripravili na spiatočnú cestu domov.
Odtiaľ nás pán šofér Štrba, bezpečne prepravil až domov. Domov sme sa vrátili síce neskoro, ale šťastne, bezpečne a v poriadku, samozrejme s peknými zážitkami, ktoré si určite všetci budeme dlho pamätať.
Bol to super krásny deň!
Ďakujem pani učiteľke Mgr. Katke Mihálovej, za pomoc pri organizácii tohto výletu a pani asistentke Lucii Karakačanovej a Mgr. Alenke Pavolovej, že nám pomohli tento pekný výlet absolvovať a zabezpečiť jeho zdarný priebeh.
Mgr. Daniela Prcúchová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Prírodovedná exkurzia do Starej Ľubovne.