• Školský psychológ

• Milí žiaci a rodičia,

od 02. 09. 2020 je tu pre Vás školská psychologička Mgr. Lenka Máteová. V prípade akýchkoľvek otázok či požiadaviek sa na ňu môžete obrátiť.

Konzultačné hodiny pre žiakov:

7:30 – 14:00

Konzultačné hodiny pre rodičov prednostne poskytuje v stredu v čase 12:00 – 15:00. Je potrebné si stretnutie dohodnúť vopred na tel. čísle školy: +421 045 6844488 alebo mailom: skolskypsychologzshh@gmail.com.

Hlavnou náplňou práce školského psychológa je:

• pomáhať žiakom s ich výchovno-vzdelávacími alebo osobnými ťažkosťami,
          • prispievať k dobrej vzájomnej spolupráci školy a rodiny, a všetkých zainteresovaných strán v systéme školy,
          • vyvíjať takú spoluprácu a aktivity, ktoré podporujú školskú úspešnosť žiaka a jeho osobnostný rast,
          • vytvárať atmosféru bez stresu, napätia a úzkosti,
          • vyvíjať také aktivity, ktoré zlepšujú vzťahy medzi žiakmi a posilňujú schopnosť pomáhať, dôverovať a spolupracovať.

Konkrétne psychologické činnosti:

1. Diagnostická – poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti, osobnostné vlastnosti, identifikuje poruchy správania a učenia a spolu s učiteľmi a ostatnými odborníkmi sa podieľa na ich zmiernení.
          2. Intervenčná – vytvára spolu s učiteľským kolektívom podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k rodičom, učiteľom a spolužiakom, ako aj ku škole a školskému učivu. Poskytuje odborné psychologické služby vo vypätých situáciách, ktoré sa vyskytnú na pôde školy. Rovnako tiež pomáha učiteľom a rodičom spracovávať ich postoje a prežívanie, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s určitými prejavmi správania u detí. Napomáha riešeniu situácie či vzťahu medzi učiteľmi, rodičmi a žiakmi.
          3. Preventívna – pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov, prípadne problémových vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi, navrhuje programy napomáhajúce zdravému rozvoju osobnosti žiaka, ktoré monitoruje. Preventívna a edukačná činnosť môže prebiehať aj vo forme prednášok.
          4. Poradenská – poskytuje konzultácie žiakom (prípadne rodičom a učiteľom), pre 8. a 9. ročník kariérové poradenstvo, pomáha pri integrácii žiakov a inklúzii žiakov,  pri budovaní sociálnej atmosféry školy.

Milý žiak/žiačka, môžeš sa na mňa obrátiť, keď...

• prežívaš ťažké obdobie a potrebuješ sa niekomu zdôveriť,
          • máš pocit, že sa Ti nič nedarí,
          • sa Ti ťažko učí a nevieš prísť na ten správny spôsob učenia,
          • máš pocit, že nie si dosť dobrý/á,
          • si nezapadol/a do kolektívu v škole,
          •  Ťa trápi rodinná situácia alebo vzťahy s kamarátmi,
          • Ti niekto ubližuje,
          • alebo sa chceš porozprávať o niečom inom, čo Ťa trápi,
          • potrebuješ poskytnúť informácie, ktoré Ti chýbajú a nemáš sa o nich s kým porozprávať,
          • sa chceš lepšie spoznať, niekam sa  posunúť a osobnostne rásť.

Môžeš prísť za mnou kedykoľvek cez prestávku, napísať mi mail alebo ma skontaktovať prostredníctvom rodičov či učiteľov.

,,Každý problém má svoje riešenie.“

Milí rodičia,

tak ako aj dospelí, aj deti majú obdobia, kedy prežívajú rôzne formy ťažkostí a nachádzajú sa v  životných situáciách, kedy si sami nevedia dať rady, či už v škole, doma alebo medzi kamarátmi. Občas sa potrebujú ,,len“ vyrozprávať. So mnou majú možnosť svoj problém rozobrať a ja im ukážem aj iný pohľad na danú vec. Spoločne sa môžeme snažiť zmeniť prístup, správanie alebo nazeranie na situáciu.

Predtým je však potrebné podpísať informovaný súhlas o psychologickej starostlivosti pre Vaše dieťa, ktorý dostanete na začiatku školského roka. Každý žiak je chránený zákonom o ochrane osobných údajov.

Služby pre rodičov (zákonných zástupcov):

• poradenstvo a konzultácie pri výchovných problémoch detí,
          • poradenstvo a konzultácie pri problémoch dieťaťa s učením,
          • poradenstvo a konzultácie pri riešení krízovej životnej situácie.

• Základná škola Hodruša-Hámre 227
      • +421 045 6844488 +421 911 309 994 ekonómka +421 904 937 060 riaditeľ školy